Koroonaviirusega seotud ühistegevuse koordineerimine

16/12/2021

Kas Euroopa Liit suudab säilitada ühtse lähenemise pandeemiale? Kas elektrituru reeglid muutuvad?

Skandaal Itaaliaga. Omikroni tüve leviku pärast mures olevad Itaalia võimud on kohustasid teistest EL-i riikidest Itaaliasse saabujaid esitama negatiivse testi – isegi kui olete vaktsineeritud. Varem oli otsustatud, et kui Euroopa Liidu riik soovib reegleid muuta, siis on ta kohustatud sellest Euroopa Komisjonile 48 tundi ette teatama, kuid Itaalia seda ei teinud. „Koordineerimine on jälle läbi kukkunud,“ ütles üks Euroopa ametnik Brüsselis asuvale ajalehele Politico. Teised inimesed viitavad aga Euroopa Komisjoni 1. detsembri sõnumile: „PCR-testi nõue on üsna mõistlik, eriti Euroopa Liidu piires reisides.“

Mida teha gaasiga? Euroopa Liidu juhid arutavad täna gaasihinna probleemi lahendusi. Hispaania pakkus mitmeid variante, kuidas elektriturgu saaks ümber kujundada, kuid sellele olid vastu Skandinaavia riigid ja Saksamaa eelmine valitsus. Madrid rõhutab: 45% Euroopa Liidu elanikkonnast toetab tema ettepanekuid.

Ennetavaid sanktsioone ei tule. Vaatamata president Zelenskõi veenmisele ei rakenda Euroopa Liidu liidrid Venemaa vastu sanktsioone ennetavalt, vaid rakendavad neid juhul, kui Venemaa ründab Ukrainat. Euroopa Liidu seisukoht taandub ilmselgelt sellele, et sanktsioonide ähvardus võib agressiooni ära hoida. Saksamaa uus kantsler Olaf Scholz ütles, et ta on valmis konstruktiivseks dialoogiks Moskvaga.

Foto: Felipeesquivel20 / Wikipedia Commons (CC BY-SA 4.0)