Balkani püssirohutünn

29/09/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Balkan ja Hiina.

Balkanil on ärevus. EL-i ja Lääne-Balkani tippkohtumine toimub järgmisel nädalal Sloveenias, kuid väljavaated Balkani probleemide edukaks lahendamiseks on väikesed. Ühelt poolt kasvab pinge Serbia ja Kosovo vahel hüppeliselt (kõik sai alguse autode registreerimisnumbritest, kuid nagu tavaliselt, on see lihtsalt ettekääne). Teisest küljest blokeerib Bulgaaria tegelikult Põhja-Makedooniaga seotud EL-i ühinemisläbirääkimisi ja kuna EL soovib korraga vastu võtta kaks riiki, väljendab teine ​​riik - Albaania - pahameelt toimuva üle juba praegu. Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen teeb neil päevil ringreisi just Balkanil.

Hiina ja tippkohtumine. Täna arutavad EL-i ja USA delegatsioonid Pittsburghis tehnoloogiaalast koostööd, sealhulgas (või isegi peamiselt) Hiinale majandusliku vastupanu vaatevinklist. Hiina Rahvavabariik ei istu käed rüpes: tema välisminister Wang Yi tänas EL-i selle eest, et me ei soovi USA eeskujul Hiinale varjamatut "külma sõda" välja kuulutada.

Foto: mesuttoker / Pixabay (licence)