Briti kannatused

28/09/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Prantsusmaa rahulolematus ja Suurbritannia kahju.

Eelläbirääkimised. Euroopa Komisjoni volinikud Valdis Dombrovskis ja Margrethe Vestager peavad enne EL-i ja USA tippkohtumist Pittsburghis läbirääkimisi oma Ameerika ametivendadega, kes vastutavad kaubanduse eest. Seal ei ole probleeme ette näha, kuid Prantsusmaa, kes on ikka veel solvunud USA ja Austraalia allveelaevade pärast, on 17-leheküljelisele EL-i ja USA lepingu projekti vastu. Eelmisel nädalal selle kiitsid heaks kõik EL-i riigid. Prantslased ei ole rahul EL-i seisukohaga pooljuhtide osas. EL-i ametnikud väidavad, et see puudutab mitte seisukoha olemust, vaid kokkuleppe keelt.

Euroopa neid ei aita. Suurbritannia on kriisis - kütusepuudus, võimatus autot tankida, tühjad poeriiulid pudeliveest kuni värskete puu- ja köögiviljadeni... Riigil on hädasti vaja kümneid tuhandeid veokijuhte - 14 tuhat autojuhti mandrilt lahkusid Ühendkuningriigist pärast Brexitit. Britid meelitavad nad tagasi - viisaga vaid kolmeks kuuks -, kuid on selge, et sellistel tingimustel peaaegu keegi saarele ei tule. Nagu ütles Saksamaa sotsiaaldemokraatide juht Olaf Scholz: „Tööjõu vaba liikumine kehtib EL-is ja me oleme teinud kõik, et veenda britte EL -i jääma... Loodan, et nad lahendavad lahkumise tulemusel tekkinud probleemid.“

Foto: Derek Harper / Geograph (CC BY-SA 2.0)