Kes saab kantsleriks?

27/09/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras valimised Saksamaal.

Saksamaa kolmik. EL-i võtmetähtsusega riigis Saksamaal toimunud valimistel võitsid sotsiaaldemokraadid (25,7%), neile hingab kuklasse Merkeli partei, kristlikud demokraadid (24,1%), rohelised on kolmandal kohal (14,8%) ja neljandal kohal - vabad demokraadid (11,5%). Paremäärmuslased ja pahempoolsed esinesid nõrgalt. Nüüd sõltub kõik sellest, kes kahest liidrist suudab veenda kolmandat ja neljandat kohta koalitsiooni astuma, seni aga Saksamaa liidukantsleriks jääb Angela Merkel. Brüsseli ajalehe Politico analüüsi kohaselt ei pea EL liialt muretsema - kõik valitsusse pääsevad erakonnad on euroopameelsed. Nende prioriteedid on aga erinevad - näiteks vabad demokraadid ei ole nõus sellega, et EL võtaks laenu majanduse taastamise nimel.

Sõbrad mikrokiipide osas. Euroopa siseturu volinik Thierry Breton külastab sel nädalal Jaapanit ja Lõuna-Koread, et arutada potentsiaalsete digivaldkonna, eriti mikrokiipide tootmise partneritega EL-i uut India-Vaikse ookeani strateegiat.

Foto: Steffen Prößdorf (CC BY-SA 4.0)