Sloveenia on ees

01/07/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras uus ELi eesistujariik ja võlatülid.

Uus ELi eesistuja. Alates 1. juulist on see Portugalilt üle võtnud Sloveenia ja selle peaminister Janez Janša, kellel on ELis Trump Jr maine (ta ei varja oma kiindumust - 2020. aasta novembris õnnitles Yanza Trumpi ennetähtaegselt võidu puhul, mida lõpuks ei olnud). Sellegipoolest lubab Sloveenia ametlikult selle kuue kuu jooksul töötada ELi majanduse taastamise nimel. Lisaks kavatsevad sloveenid tõsiselt arutada õiguse ülimuslikkuse põhimõtteid enda poolt viie valitud riigiga - Horvaatia, Küprose, Itaalia, Läti ja Leeduga. Sloveenias on õiguse ülimislikkuse põhimõtega nii ja naa: hiljuti viis MTÜ European Civic Forum selle riigi nimekirja, kus kodanikuõigused vähenevad.

Jäid eriarvamusele. Angela Merkel arvab, et EL peab kiiresti naasma "tervisliku fiskaalpoliitika" juurde ehk lõpetama raha laenamine majanduslikeks vajadusteks. Prantsusmaa ja Hispaania on teistsugusel arvamusel.

Ainult paari kaupa. ELi juhid peaksid Putiniga kohtuma ainult ükshaaval ja nad ei peaks kohtuma kogu tippkohtumisega, vastasel juhul näib, et meie suhed on tagasi normaalusesse, ütles meie president Kaljulaid Bloomberg TV-le antud intervjuus.

Foto: Culturaldiplomacy / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)