"Euroopa impeerium" ja Ungari korruptsioon

28/06/2021

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi veebisaidi rubriik toob lugejani uudiseid Euroopast ja naabermaadest. Täna on päevakorras Ungari, raha ja väärtused.

Ungari vastu. Euroopa Parlamendi fraktsiooni Renew Europe juht Dacian Cioloș ja kolm tema kolleegi paluvad kirjas Euroopa Komisjonile mitte anda Ungarile 7 miljardit eurot Euroopa taastamisfondist  enne, kui Ungari tõendab, et neid vahendeid ei oota korruptsiooni kurb saatus. Selleks peab riik andma korruptsioonivastasele organisatsioonile juurdepääsu nende inimeste nimekirjale, kes selle raha lõpuks saavad – ja sellest nimekirjast tuleb kustutada kõik need, keda märgati ebaausas mängus, samuti ametnike sõpru ja sugulasi (nagu peaminister Viktor Orbani väimees).

Ungari on vastu. Nädalavahetusel postitas Orban mitmesse EL-i ajalehte, sealhulgas Hispaanias ja Taanis, kuulutuse, kus ta selgitas oma visiooni EL-i kohta: see peaks olema liit, mis ei põhine jagatud väärtustel, vaid ainult "ühisel majanduslikul edul". „Brüsselil” ei tohiks lubada ehitada „Euroopa impeeriumi”; "üha tihedama liidu" loomise eesmärk tuleb ametlikult likvideerida; Euroopa Parlamedilt tuleb ära võtta osa võimust; Serbia peaks ühinema EL-iga (toetab Ungarit). Enamik EL-i liidreid, sealhulgas Merkel ja Macron, arvab siiski, et meie – see on  ühised väärtused, mitte ainult paljas majandus.

Covidi-järgne poliitika Prantsusmaa näitel. Kohalike valimiste teises voorus jäi kaks kolmandikku prantslastest koju, ükski piirkonna juht lõppkokkuvõttes ei vahetu. Parempoolsed äärmuslased lootsid nendele valimistele väga – täitsa asjata.

Foto: tiburi / pixabay (Licence)