Hüpoteetiline Venemaa sissetung Eestisse

26/01/2024

Kas Brüssel suudab Budapestiga kokkuleppele jõuda?

Artiklilt 7 pealist eemaldades. Kui Ungari jätkab Euroopa šantažeerimist oma vetoõigusega ja Ukrainale rahalise abi andmise blokeerimist, kavatsevad EL-i liidrid Brüsseli ajalehe Politico andmetel tõsiselt tuletama meelde EL-i lepingu artiklit 7, mis lubab liikmesriigilt hääleõiguse ära võtta.

Tehisintellekt ja EU mootorid. Politico andmetel pole Prantsusmaa, Saksamaa ja Itaalia vaimustuses tehisintellekti seadusest, mille eesmärk on reguleerida tehisintellekti kasutamist. Pole välistatud, et kolme riigi esindajad ei hääleta selle seaduse poolt ning paluvad selle läbivaatamist väiksema bürokratiseerimise suunas.

Sissetung Eestisse? Illustreerides Euroopa kaitsetust Trumpi valituks osutumise korral, avaldas Politico artikli, mis kirjeldab Venemaa hüpoteetilist sissetungi Eestisse 2027. aastal. Võtmeelementideks on löök Ämari õhuväebaasi pihta, "tuhanded mürsud päevas" ja "sadu tuhandeid Ukraina sõjas karastunud Leningradi sõjaväeringkonna sõdureid, kes on relvastatud Su-57 hävitajate, T-14 Armata tankide, droonide, raketi- ja liikursuurtükisüsteemidega." Esimese löögi annab Venemaa "rahvusvahelise kontingendi 2200 sõduri pihta, keda tugevdavad 10 tuhat Eesti sõdurit ja tuhanded vabatahtlikud". USA kehitab õlgu, Venemaa teatab Ida-Viru “koju” naasmisest ja katab okupeeritud territooriumi  tuumavarjuga. NATO seisab dilemma ees: kas Ida-Eesti on tuumasõda väärt?.. Meie kaitseministeerium ja Briti suursaadik Eestis andsid pärast artikli avaldamist teada, et meil on 44 tuhat sõdurit valmis rünnakut tõrjuma; et täna plaanib NATO kaitset territooriumi esimesest meetrist; ja et muuhulgas ei suuda Vene Föderatsioon koondada nii palju vägesid meie piiri lähedale, ilma et me seda märkaks ja ennetavaid meetmeid ette võtaks.

Foto: USAFE AFAFRICA / Wikimedia Commons (CC BY 2.0)