Meie sõjatööstuskompleks

03/05/2023

EL investeerib relvatootmisse ja kaitseb populaarseid kaubamärke.

Euroopa sõjatööstuskompleks. Euroopa Komisjoni ühisturu volinik Thierry Breton avalikustab täna plaani kasutada järgmisel aastal EL-i eelarvest 500 miljonit eurot Euroopa mürsu- ja laskemoonatehaste toetamiseks. Brüsseli ajaleht Politico kirjutab: Breton on kindel, et aasta pärast suudab EL tõsta laskemoona tootmise 1 miljonini aastas. Tegemist on Euroopa Komisjoni relvastamisega seotud pikemaajalise plaani kolmanda etapiga: esimene etapp oli EL-i riikidele Ukrainale sõjaliste tarnete hüvitamine, teine oli ühiste jõupingutustega relvade soetamine. Etapid on omavahel seotud, nii et ettevõtted, kes on valmis varustama Euroopat Euroopa lepingute alusel uute relvadega (tavaliselt madalamate hindadega), saavad eeliseid rahalise toetuse osas.

Tootja kaitse. EL laiendab süsteemi, mis kaitseb kohalikke tooteid võltsimise eest, alates toidust ka teistele toodetele. Nüüd ei jää selle alla mitte ainult šampanja, vaid ka Murano klaas, Hispaania kitarrid ja Meisseni portselan.

Võõrmõju. 230 kodanikuühiskonna organisatsiooni saatsid Euroopa Komisjoni juhile Ursula von der Leyenile kirja, milles hoiatasid kavandatava EL-i "välismaiste sekkumiste" piiramise seaduse vastuvõtmise eest. Organisatsioonid usuvad, et seaduse ohvriks langevad kodanikuvabadused.

Foto: Pat WilsonCZ75 / Flickr (CC BY 2.0)