Euroopa ja Hiina vahel

19/04/2023

Kas EL suudab Brasiilia presidenti veenda?

Brasiilia ja EL. Lootused viia lõpuni ajaloolise kaubandus- ja koostööpakti sõlmimise EL-i ja Mercosuri bloki riikide (Brasiilia, Argentina, Paraguay ja Uruguay) vahel võivad jääda vaid lootusteks. Euroopa usub, et see leping annab meile konkurentsieelise Hiina ees (hiinlased investeerivad aktiivselt Lõuna-Ameerikasse, ostes sealt vastutasuks odavaid maavarasid), lisaks võiksid Mercosuri riigid saada meie liitlasteks vastasseisus Venemaaga. Kuid Brasiilia president Lula da Silva eelistab läheneda Hiina Rahvavabariigile – ja hiljuti, Pekingi visiidi ajal, süüdistas ta USA-d Ukrainas sõjaõhutamises. EL-i pealäbirääkija lendab täna Brasiiliasse, et päästa seda, mida veel päästa annab. 

Ukraina ja EL. EL-i saadikud arutavad Ukraina relvade varustamise plaani teist osa – laskemoona ühisostmist Euroopa rahufondi arvelt. Jutt on miljardist eurost. Läbirääkimised käivad, arutelude fookuses on see, kas osta laskemoona ainult Euroopa firmadelt. Selle poolt on muuhulgas Prantsusmaa: president Macroni hinnangul tuleks tarnijate hulgast välja jätta nii britid kui ka ameeriklased – ja toetada kodumaist tootjat.

Venemaa ja EL. Tšehhi mõttekoja Datlab uuringu kohaselt on vähemalt 242 Venemaaga ja sanktsioonide all olevate inimestega seotud ettevõtet võitnud Venemaa sissetungi algusest Ukrainasse EL-i hankekonkurssidel hankeid kogumaksumusega 2,5 miljardit eurot.

Foto: Alexander Bonilla / Flickr (CC BY 2.0)