Täielik perlustratsioon vs. lastekaitse: kompromissi otsides

30/05/2023

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi (Keskerakond / Renew Europe) büroo koostöös Euroopa Parlamendi Infobürooga Eestis viib reedel, 2. juunil läbi arutelu teemal „Laste kaitsmine internetis: turvalisuse ja privaatsuse vahel“ (Protecting Children Online: Between Safety and Privacy).

2022. aasta mais tegi Euroopa Komisjon ettepaneku regulatsiooni kohta, et ennetada ja jälgida laste seksuaalse väärkohtlemisega seotud materjale (Child Sexual Abuse Material, CSAM). Jutt on nii  nende materjalide levitamisest kui ka groomingust – lapsega usaldusliku suhte loomise protsessist hilisema seksuaalse ärakasutamise eesmärgil. Sellised kuriteod on suur probleem ning Euroopa Komisjon on pakkunud välja väga radikaalse vahendi nende vastu võitlemiseks: vestluste kohustuslik kontroll kõigile e-posti, vestluste ja kiirsõnumite pakkujatele.

Kavandatava CSAM-i regulatsiooni vastaste arvates tegemist on kogu veebipõhise erakirjavahetuse jälgimisega, sealhulgas krüpteeritud suhtluskanalite osas, mis rikub isiku õigust privaatsusele. Kui sel viisil saadud teave satub ebaausatesse kätesse, võivad tagajärjed olla kohutavad. Pealegi, kuna seda tüüpi skaneerimine tugineb paratamatult tehisintellektile, on vead enam kui tõenäolised, mis jällegi võib põhjustada katastroofe.

Paneeli arutelus osalevad Milan Zubicek, Google'i avalike huvide juht; Ksenia Nowicka, Meta sotsiaalpraktika juhiabi; Ella Jakubowska, Euroopa digitaalõiguste assotsiatsiooni (EDRi) vanempoliitikanõunik; Henrik Trasberg, Eesti justiitsministeeriumi õiguspoliitika osakonna uute tehnoloogiate ja digitaliseerimise nõunik; Maarja Kärson, Eesti sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna nõunik; Kerli Valner, MTÜ "Lastekaitse Liit" projekti "Targalt internetis" teavitustöö koordinaator.

Euroopa Parlamendi fraktsiooni Renew Europe egiidi all toimuvat arutelu modereerib Europarlamendi liige Yana Toom. Üritus toimub 2. juunil kell 10:00–12:00 Euroopa Parlamendi Infobüroos Eestis (Tallinn, Rävala, 4, konverentsiruum). Arutelu toimub inglise keeles.

"Laste seksualiseerimine on väga terav ja valus teema ning iga normaalne inimene sooviks, et kõik sellised kuriteod tuvastataks ja karistataks," ütleb Yana Toom. „Samas on enamik meist kindlasti selle vastu, et meie isiklikku võrgukirjavahetust jälgiks esmalt tehisintellekt ja siis võib-olla ka inimesed. Kas siin on mingisugune kompromiss võimalik ja kui jah, siis milline, - just seda arutavad eksperdid Renew Europe egiidi all toimuval üritusel.“

Vt. ka "RENEW EUROPE Background for 2 June 2023 conference Protecting Children Online: Between Safety and Privacy" (pdf).

Foto: Marco Verch Professional Photographer / Flickr (CC BY 2.0)