Bangladeshist pärit pruut ehk Yana Toomi büroo soovitab toimingute algoritmi

22/12/2020

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroo töötajad on harjunud, et kõrvalised inimesed tajuvad nende töökohta sageli juriidilise kontorina. Seda seetõttu, et juba seitsmendat hooaega toimub büroos tasuta õigusnõustamine. Büroo pakub viivitamatult tegevuste algoritmi ka neile, kellel mingil põhjusel konsultatsiooniks aega pole.

Nii oli ka seekord. Natalia helistas büroosse: „Mu poeg kohtus tüdrukuga, kes tuli siia Bangladeshist õppima, nad hakkasid elama vabaabielu. Varsti said teada, et ootavad last. Neiu suhted grupikaaslastega ei laabunud ning pärast rasedaks jäämist halvenesid need veelgi. Stressi vältimiseks puudus ta loengutest ja oktoobris heideti kõrgkoolist välja."

Natalia sõnul üritasid noored abielluda, kuid nende avaldust ei võetud vastu – neiu sünnitunnistuse koopia vormistamisel esines puudujääke. Noored asusid mitmesuguste asutuste, sealhulgas siseministeeriumi uksi kulutama, kuid tulutult. „Kui meie, vanemad, sellest teada saime, ei jäänud probleemi lahendamiseks praktiliselt aega,“ selgitas Natalia. “Võttes arvesse, et meie neiu sai politsei- ja piirivalveametilt korralduse lahkuda Eesti territooriumilt 15. detsembriks. Kojusõit rasedana ja vallalisena oleks ta elu ja tervisele suur risk. Selle eest seal võidakse isegi tappa!"

Natalia pöördus Yana Toomi büroo poole: „Kõigepealt selgitati mulle, et ei olnud mõttet raisata kallist aega ja rääkimas käia. Niipea, kui saadi teada väljaheitmisest (ja enne seda oli Eestis elamisloa ainus alus just õppimine), tuli esitada kirjalik taotlus."

"Kuna seda oktoobris ei tehtud, soovitasime viivitamatult taotleda Eestist lahkumise korralduse täideviimise edasilükkamist raseda elu ja tervist ähvardava ohu tõttu," ütles büroos nõustav Inimõiguste teabekeskuse jurist Elena Karžetskaja. "Järgmine soovitus oli minna notari juurde ja sõlmida kooseluleping, mis võiks saada Bangladeshist pärit neiule uueks aluseks Eestis elamisloa saamiseks."

"Jumal tänatud, olukord lahenes: riigis viibimise perioodi tõepoolest pikendati ja paar päeva hiljem tehti ettepanek kõrgkooli tagasi tulla. Kui meie potentsiaalse minia kodumaalt saabub sünnitunnistuse originaal, nad abielluvad. Praegu on täiesti võimalik kasutada büroo nõuannet kooselulepingu sõlmimise osas,” tõmbas Natalia otsad kokku.

Margarita Kornõševa

EP liikme Yana Toomi Eesti büroo nõunik