Yana Toom “Esimeses stuudios”: Eesti tegi kõik õigesti, kuid mul on küsimusi

30/03/2023

Viimastel päevadel Brüsseli ajalehes Politico ilmunud artiklid Euroopa Liidu rahurahastu kasutamise kohta Eesti poolt ei tõenda, et Eesti tegi midagi valesti, kuid mõned küsimused siiski tekivad, ütles ETV saates „Esimene stuudio“ Euroopa Parlamendi liige Yana Toom.

Saatejuhi lausele, et Renew Europe fraktsioon, kuhu Europarlamendis kuulub ka Yana Toom, ütleb välja - nüüd hakkame ühe standartiga mõõtma kompensatsioonimeetmeid, reageeris Toom: “Seal ei ole tegelikult mingit avatud tõlgendamisruumi olemas. Seal on selgelt öeldud, et kui me anname ära relvad, mida enam ei toodeta, siis meil on ainuke võimalus - saada nende eest raha nii palju, palju maksavad uued relvad, millega me need vanad asendame. Nii et Eesti tegi kõik õigesti. Ma arvan, et probleem on selles, et me küsisime kõige rohkem raha – 160 miljonit. Ja teine asi on see, et me kogu aeg õpetame Euroopat, kuidas käituda, ja oleme võib-olla kedagi ära tüüdanud. Olen siin Kaja Kallasega nõus, et ilmselt siin on see varba peale astumine. Aga mis puudutab reegleid, siis kõik on absoluutselt nii nagu peab olema.”

Siiski nentis Toom, et tal kui endisel ajakirjanikul on palju küsimusi, millele tahaks vastuseid saada: “Ostsime need nõukogude D-30 haubitsad ära Soomest aastal 2009, ühe haubitsa hind oleks täna 59 tuhat eurot. Asenduseks ostsime Korea haubitsaid K9, üks tükk maksab 3 miljonit eurot. Ja me ostsime need Euroopa rahadega. Ja ma tahan saada vastust - kas see, mida me nüüd ostsime, on kompensatsioon selle eest, mida me ära andsime? Ja siis Ants Laaneotsal oli õigus, kui ta veel enne sõda ütles, et seda vana kola D-30 pole Ukainale vaja.“  

Saates osalesid ka eurosaadikud Andrus Ansip, Marina Kaljurand, Jaak Madison, Sven Mikser, Urmas Paet ja Riho Terras.