Raha, müürid ja pluralism

20/10/2021

Kas Poolat karistatakse? Kas EL annab raha migrantide vasu müüride ehitamiseks?

Mehhanism käivitatakse. Euroopa Komisjon siiski käivitab lähinädalatel "kirjalikud menetlused", mis võivad tuua kaasa Poolalt EL-i raha äravõtmise õiguse ülimuslikuse põhimõte rikkumise eest. Üksikasjad sõltuvad EL-i tippkohtumisest. Euroopa Ülemkogu kohtumisel tõstatavad teema kakskümmend riiki (Prantsusmaa ja Saksamaa ei kuulu nende hulka): mõned soovivad, et Poolat ja Ungarit eeskujulikult karistataks, teised aga, vastupidi, soovivad viimast korda ja lõplikult Brüsseli sekkumisele liikmesriikide siseasjadesse rist peale tõmmata.

Kas ehitada müüre või mitte? Euroopa Parlament on migratsiooni teemal lahku läinud. Mõned parlamendiliikmed veenavad Euroopa Komisjoni mõjutama piiririike, et need lõpetaksid piiri ületada soovivate migrantide tõkestamist.  Teine osa, vastupidi, palub, et EL rahastaks piirimüüri ehitamist.

Majanduslikud regulatsioonid. Järgmisel aastal muudab EL riigisektori kulutustega seotud regulatsioone, et suure riigivõlaga EL-i riigid ei peaks neid kulutusi (st eelkõige sotsiaalvaldkonnas) vähendama ja väldiksid vaesust põhjustavat ranget kokkuhoiurežiimi.

Foto: Tm / Wikipedia Commons (CC BY 2.0)