Kes saab kelleks?

07/09/2023

Milliseid teemasid täna Brüsselis arutatakse?

EL laienemine. Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Olivér Várhelyi on toetanud Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheli plaani määrata uute riikide EL-i vastuvõtmise tähtaeg 2030. aastal. EL-i peadiplomaat Josep Borrell viibib täna Gruusias, kus arutleb integratsiooniplaanide edenemise üle, sealhulgas oligarhide mõjust kohalikus poliitikas vabanemise üle.

Venemaa varad. Euroopa Komisjon ei kiirusta maksustama EL-is külmutatud Venemaa varadest saadud kasumit. Järgmine arutelu EL-i saadikute tasemel Brüsselis on kavandatud 13. septembrile, kuid juba praegu kritiseerivad rea riikide ministrid EL-i aegluse ja tegevusetuse pärast – sealhulgas meie välisminister Margus Tsahkna.

Lahingud ametipostide pärast. Järgmisel aastal ei muutu mitte ainult Euroopa Parlamendi, vaid ka Euroopa Komisjoni koosseis, vahetuvad inimesed ka Euroopa võtmekohtadel. Brüsseli ajalehe Politico andmetel on üks põhiküsimusi, kas Ursula von der Leyen soovib oma ametikohale jääda. Ta ise pole veel vastust andnud ja käivad jutud, et temast võib saada NATO järgmine juht. Võimalik, et Euroopa Komisjoni siseturuvolinik Thierry Breton soovib juhtida Euroopa Komisjoni. Euroopa Komisjoni volinik Margrethe Vestager ja Hispaania majandusminister Nadia Calviño pürgivad Euroopa Investeerimispanga juhi kohale. Võib-olla otsustatakse see küsimus sel nädalavahetusel New Delhis toimuval G20 tippkohtumisel, vahendab Politico.