Kui Saksamaa tahab...

24/03/2023

Kas sakslastel õnnestub kõige olulisemat keskkonnalepet muuta?

Autotööstuse lõhenemine. Eilsel EL-i tippkohtumisel domineeris sisepõlemismootorite teema. Euroopa plaanib keelata nende tootmise alates 2035. aastast, kokkulepe juba oli saavutatud... Kuid Saksamaa tahab kõik ümber teha, nõudes sünteetilise elektrikütuse tunnistamist keskkonnasõbralikuks, et Saksamaa autotööstus jätkaks mootorite tootmist. Prantslased, kes haarasid sellest võimalusest kinni, soovivad ka lepingut üle vaadata - tuumaenergia kaasamiseks. Saksamaa poolel on Itaalia, selle peaminister Meloni juhib tähelepanu, et kui EL loobub täielikult sisepõlemismootoritest, sõltume täielikult elektrisõidukitest ja selle valdkonna liidrist Hiinast. Tšehhi ja Slovakkia kahtlevad kokkuleppes. Saksamaa blokeerib lepingut seni, kuni tema nõudmisi ei võeta arvesse, ja kuna sakslaste käsi selja taha väänata keegi ei saa, on elektrikütusel selgelt helge tulevik.

Relvastus. Ursula von der Leyen lubas suurendada relvade tootmist Euroopas, sealhulgas Euroopa eelarvest saadava toetuse kaudu, nii Ukraina abistamiseks kui ka Euroopa enda kaitse vajadusteks.

Ukraina lapsed. EL korraldab konverentsi, et aidata leida ja kodumaale tagasi toimetada Ukraina lapsi, keda Venemaa röövis ja Ukrainast välja saatis.

Foto: International Transport Forum / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)