Lahing sisepõlemismootori pärast

14/03/2023

Prantsusmaa ja Saksamaa, e-kütus ja elekter, von der Leyen ja Michel – kes keda?

Saksamaa, Prantsusmaa ja sisepõlemismootor. Teatavasti soovib Euroopa Komisjon, et EL lõpetaks 2035. aastal sisepõlemismootoriga autode tootmise. Nüüd selgub, et Saksamaa (nagu ka Itaalia, Poola ja Tšehhi Vabariik; neid toetavad Ungari, Slovakkia, Rumeenia ja Portugal) on sellise ühemõttelise keelu vastu. Prantsusmaa, vastupidi, pooldab seda – ta tegi panust elektrisõidukitele ja kulutas juba miljardeid maksumaksja raha nende tootmise arendamiseks.

Pool aastat hoidumist. Euroopa Parlament keelas eile muu hulgas parlamendisaadikutel pärast parlamendist lahkumist kuus kuud endiste kolleegide seas lobitööd teha.

Sebimine Hiina ümber. Järjekordne põhjus, miks Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen ja Euroopa Ülemkogu juht Charles Michel võivad tülli minna, on suhtumine Hiinasse. Pärast Washingtoni külastamist tundub von der Leyen olevat üsna sõjakas meeleolus. Michel ei ole veendunud, et peaksime astuma USA-laadsesse vastasseisu Hiinaga. Nagu ütles üks Euroopa Ülemkogu ametnik Brüsseli ajalehele Politico: „Jah, me oleme USA partnerid, kuid me ei ole vasallriik. Arame, et täielik suhete katkestamine Hiinaga pole õige.“ 

Foto: European Parliament / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)