Euroametnik ja Katar

10/03/2023

Kas Euroopa Komisjon vallandab avalikkuse survel Eesti euroametniku? Kas von der Leyen saavutab president Bidenilt järeleandmisi?

Hololei ja nii edasi. Katari emiraadi tasuta teenustega seotud korruptsiooniskandaal on levinud Euroopa Parlamendist Euroopa Komisjonini. Nagu selgus, lendas Euroopa Komisjoni transpordidirektoraadi juht eestlane Henrik Hololei keset Katariga ELi viisarežiimi üle peetavaid läbirääkimisi Qatar Airwaysi lennufirmade äriklassis tasuta. Need lennud kiitis heaks Euroopa Komisjon, kuid nagu selgus, kiitis need heaks ei keegi muu kui... Hololei ise. Varem tabati Hololeid paha pealt, kui ta ei raporteerinud oma kohtumistest lobistidega. Euroopa Komisjon on juba muutnud otsuste heakskiitmise korda (et soodustuste saajad ei saaks neid ise heaks kiita), aga Brüsseli ajaleht Politico kirjutab, et kostab ka hääli, mis nõuavad Hololeist vabanemist. Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen teatas, et käimas on sisejuurdlus.

Ameerika kohtumine. Von der Leyen kohtub täna Bideniga. Üldiselt on aruteluks kaks teemat: EL-USA suhted (ameeriklaste poolt väljakuulutamata kaubandussõda) ning USA-EL-i suhted Hiinaga (USA-ga kauplevate EL-i ettevõtete puhul võib Ameerika teha erandi – aga võib-olla vastutasuks selle eest, et EL võtab tarvitusele meetmeid Hiina vastu).

Foto: EU2017EE Estonian Presidency / Flickr (CC BY 2.0)