Kes ikkagi Nord Streami õhku lasi?

08/03/2023

Kas Euroopa Keskpank hakkab relvade ostu rahastama? Mida ütleb Euroopa kohus Prigožini ema vastu suunatud sanktsioonide puhul?

EKP ja relvad. EL-i kaitseministrid kohtuvad täna Stockholmis, et arutada Euroopa peadiplomaadi Josep Borrelliga ühise relvaostu plaane nii Ukraina abistamiseks kui ka meie enda varude täiendamiseks. Euroopa Komisjoni siseturuvolinik Thierry Breton on veendunud, et tuleb kaasata Euroopa Keskpank, mis nõuab selle panga poliitika muutmist. Igale sellisele muudatusele peavad alla kirjutama kõik EKP aktsionärid, st ELi riigid. Praegu saab EKP anda raha kaitsetehnoloogia jaoks, kuid rahastada laskemoona ostu on keelatud.

Salapärane jaht. Nagu kirjutab Brüsseli ajaleht Politico, ilmselgelt tulevad arutlusele eelmisel päeval  Saksamaa (ARD, SWR, Die Zeit) ja Ameerika (New York Times) meediaväljaannetes ilmunud teated, et lääne luure avastas jahi, millelt pandi pomme kahele Nord Stream 1 gaasitorule ja ühele kahest Nord Stream 2. Jaht kuulub Poolas registreeritud ettevõttele, mille omanikud on kaks Ukraina kodanikku, nii et ajakirjanikud kirjutavad "Ukraina-meelsest rühmitusest", "millel on sidemed Ukraina valitsuses." Poliitikud, sealhulgas Saksamaa kaitseminister, arvavad, et see võis olla Venemaa eriteenistuste operatsioon Ukrainale jala taha panemise eesmärgil, ning kutsuvad üles ootama uurimise ametlikuid tulemusi.   

Vaidlus sanktsioonide üle. Wagneri ERK juhi ema Violetta Prigožina vaidlustas talle 23. veebruaril määratud sanktsioonid Euroopa Üldkohtus juba 2022. aasta aprillis. Prigožina seisukohalt kuritarvitas EL nõukogu oma volitusi (kehtestas sanktsioonid emale, et karistada poega) ja eksis üksikasjades. Kohus teeb otsuse täna ning see saab aluseks paljudele otsustele - kokku on registreeritud 103 sanktsioone vaidlustavat kaebust.

Foto: U.S. Army Europe / Flickr (CC 1.0)