Yana Toom TV3-s: avameelselt sellest, millest teised ei räägi

30/03/2022

Euroopa Parlamendi liige Yana Toom osales 29. märtsi hilisõhtul „Raua väitlusstuudio“ saates TV3-s. Allpool saab tutvuda tema sõnavõttutega.  

Poliitilisest rahvusest  

Teatud riikides, ka Ameerikas teatavasti, on selline asi nagu poliitiline rahvus, mida meil ei ole. Meil on see rahvusriigi kiiks – ma saan sellest aru. Aga need ukrainlased, kes siia tulevad, nad ei ole selles mõttes ukrainlased. Putin ühendas mitte ainult Läänt, vaid ka Ukrainat. Sellist Ukraina rahvast, nagu täna, ei olnud enne sõda. 

Need, kes tulevad Eestisse, mis nende emakeel on? Ikka enamasti vene keel. Ja see on see hirm, kui mõni inimene mõtleb, et, ahah, meil on siin varsti pool miljonit venekeelseid – mis nendega peale hakkame? See on probleem.Ja siin tasub vaadata suuremalt. Meil on vaja seda poliitilist rahvust, muidu me lihtsalt ei jää ellu. Võib rääkida rahvusriigist ja sellest, et need põgenikud, kes tulid, lähevad tagasi. Aga seal pole kuhugi minna. Vaadake neid pilte! Neid linnu pole olemas. Need inimesed ei lähe kusagile. Ja me peame väga ettevaatlikud olema, mis me sellega peale hakkame. Ukrainlastest räägitakse nagu see oleks mingi vastand kohalikele venelastele,tegelikult see nii ei ole.

Vene kanalitest    

Ma olen tsensuuri vastane. Saan aru, mispärast need kanalid praegu blokeeriti. Ausalt öeldes, kes tahab, see vaatab, sest intermet on kõikvõimas teatavasti. Ma tean väga vanu inimesi, kes suudavad leida kanaleid, on tekkinud mingisugune smotrim.ru, kus on järjest kõik need Vene talk show-d, nagu need pole üheski kanalis varem olnud. Nii et see kõik on vaadatav nagunii. 

Ja siin on tegelikult üks vastuolu. Ühest küljest räägime, et meil on vaja kriitilist mõtlemist, et inimesed siin infomerre ei upuks. Aga teisest küljest me tahame kasvatada nad konkreetses väärtusruumis, mis justkui välistab kriitilise mõtlemise. Ma saan aru, miks me täna panime kanalid kinni, aga kui kaugele oleme veel nõus minema, mida me veel paneme kinni?

9. maist, tähtedest ja õpingutest  

Saatejuht küsis 9. maist, mis teatavsti on venelastele oluline püha. Ja kui 9.mai üritusi või kogunemisi kuidagi keelata või reguleerida, kas ei või juhtuda, et valatakse õli juurde lõkkesse? Yana Toom: mulle sellised keelamised ei meeldi. Ja see ei ole venelaste püha. Sõjas oli nõukogude sõdur. Minu vanaonu Oskar Tomson hukkus Velikije Luki all, ta oli eestlane. Seal olid grusiinid, ukrainlased, kes iganes. Ja kui inimesed lähevadki sinna mälestama – mingu. Mis puudutab Georgi linte – noh, mind jätab külmaks, pole elu sees seda kandnud. Aga see kõikvõimalike tähtede keelamine – see läheb absurdini: Z ja V ja O… Mida nad homme välja mõtlevad? Meid lihtsalt lollitakse. Lõpuks keelame kogu ladina tähestiku ära? 

See, et mõned Eesti kõrgkoolid keeldusid bakalaurese- ja magistriõppesse Vene ja Valgevene inimesi vastu võtmast on väga rumal otsus. Sest ühest küljest kogu aeg räägime sellest, et peaksime toetama neid, kes hakkavad Venemaal režiimile vastu, kes ei ole rahul sellega, mis toimub, näeme, kuidas inimesed lasevad praegu Venemaalt jalga, ja teisest küljest me ei võta neid vastu. Ühest küljest loodame, et lääne mõtteviis ja väärtusruum nendeni jõuab, teisest – peksame selle ukse kinni. Siin ei ole loogikat. Nagu Vene raamatute ärakorjamine, muud tobedused, millega me siin hakkama saime. 

Head Eesti poliitikud ja sõbrad, kui te sellisel viisil stigmatiseerite kõike, mis on seotud Venemaaga, ka vene keelt, teete suure vea. Sest sellega te näitate pidevalt oma umbusku kohalikule vene kogukonnale. Ja siis te näete kurja vaeva - kes kurat nendega räägiks, nad meid ei usu, me kardame, mida see naaber teeb. Te ise tõrjute inimesi eemale. 

Eesti vene poliitikutest 

Vene poliitik Eestis on eesti poliitikute silmis see inimene, keda on vaja kriisikommunikatsiooniks kriisihetkedel. Vene poliitikuid on vaja ainult siis, kui vesi on ahjus. Ja vesi oli ahjus 2007, 2014  ja on täna. See on väga mugav: minge rääkige oma valijatega! 

Aga siis kui me räägime oma valijate nimel rahu ajal, kes meid kuulab? Mitte keegi. Siis kui mina tulen järgmine kord sinu juurde ja ütlen „Riina (saates osales Riina Solman. – Toim.), kallis, anname palun vanadele inimestele vanuses 75+ Eesti kodakondsuse,“ mida sa vastad mulle? “Ei anna.“ 

Saates osalesid ka poliitikud Kristina Kallas, Kristen Michal, Loone Ots.